Co wychodzi taniej kawa zalewana czy z ekspresu

kawa

Smak kawy nie zawsze jest taki sam, ci co przyzwyczaili się do kawy parzonej pod ciśnieniem brzydzą się takiej zalewanej, parzonej w szklance z koszyczkiem jak widać to na filmach rodem z PRL. Ja jednak do kawy zaparzanej z fusów nic nie mam co więcej fusy potrafię zagospodarować, jak już pisałam wam powyżej. Kawą z ekspresu i to jakąś wykwintną też nie pogardzę.

Paczka ważąca kilogram kawy kosztuje około 25 złotych z tego zaparzymy mniej więcej 125 kaw, więc cena jedne kawy to jakieś 40 gorszy. Jeśli wolimy kawę mocną i wsypujemy więcej niż łyżkę wówczas spada ilość kaw a wzrasta cena jednej. Nie liczę tu kosztów wody i cukru.

Ile zatem kosztuje nas ekspres. Ceny takich urządzeń są różne w zależności od producenta i umiejętności sprzętu. Najdroższe są ekspresy z młynkiem o mocy ciśnienia około 30 barów. Same mielą, można ustawić grubość mielenia, intensywność jak i ilość kawy. Jedynie o czym trzeba pamiętać to dosypanie kawy do młynka, uzupełnieniu wody i odprowadzeniu jej nadmiaru jaki zbiera się w specjalnym pojemniku.

Tańsze są automaty, które nie mielą te również zaparzą kawę mocą 12-15 barów. Ceny wahają się w granicy 400 – 1000 złotych.

Najczęściej kupowanie są ekspresy na kapsułki. Cena jednej paczki to koszt ponad 20 złotych, warto więc poczekać na promocję i od razu zakupić kilka paczek. Jak już pewnie wiecie ceny takiego cuda to 150-500 czy nawet ponad 500 złotych ale można delektować się naprawdę dobrą kawą. Kawa zamknięta w kapsułce zaparzana jest pod ciśnieniem od 4 do prawie 15 barów.

Koszty kawy wychodzi różnie i nie da się go precyzyjnie oszacować. Drogie, młynkowe ekspresy do kawy same odmierzają sobie ilość kawy przeznaczonej do zmielenia więc tylko trudno obliczyć na ile wystarczy paczka. Tak samo w ekspresach ciśnieniowych z dyszą, gdzie sami dozujemy zmielone ziarna kawy i wsypujemy do specjalnej kolby. Jednak paczka kawy wystarczy na długo, chyba, że ktoś uwielbia kofeinę. Przestrzegam jednak, że nie powinno przyjmować się jej więcej niż 500 mg, a jedna filiżanka może dostarczyć ponad 120 mg. Najdrożej w zestawieniu wychodzą kapsułki, cena urządzenia jest przystępna bo można je już mieć za 200 złotych, ale z jednej paczki zrobimy 8 bądź 16 kaw, tyle jest kapsułek w paczce. Podwójne wypłukiwanie kapsułki nic nam nie da, ciśnienie działa tak aby „wypłukać” z kapsułki to co najlepsze już na pierwszym razem. Jednak kawa kosztuje nas 1,30 a czekolada, latte czy macchiato do przygotowania, której potrzeba dwóch kapsułek (kaw i mleka) to koszt dwukrotnie wyższy 2,60. Wybierając jednak taki automatyczny ekspres zyskujemy kawę o różnych smakach.

Co z prądem? Moc takich urządzeń to 1500 czy nawet 2200 W, nie sądzę jednak aby pobierały tyle podczas przygotowywania napoju. Najwięcej prądu pobierze proces mielenia, jednak kawę uzyskujemy w stosunkowo szybkim czasie niż jak byśmy mieli czekać na ugotowanie się wody. Zatem pobór prądu nie jest długi, dodatkowo będzie lepiej jeśli odłączymy maszynę od prądu, tryb stand by, to spore oszczędności może nie dla domowego budżetu ale dla zasady i wypracowywania w sobie dobrych nawyków.

Gdyby porównać koszt domowej kawy z delektowaniem się nią w kawiarni to większość jej ceny stanowi marża, vat, koszt zakupu kawy, więc warto mieć własny ekspres.

9643980035_294851f63c_n

2 komentarze do “Co wychodzi taniej kawa zalewana czy z ekspresu

  1. z expressu … czy parzona … kawa jest dla mnie słońcem z rana i popołudniową energią. ale cieszę się, że jest ktoś od odmierzania energii, bo zwykle nie zwracam na to uwagi, a potem zjadają nas i tak niestety duże w PL koszty życia.

  2. Ja parzę kawę w kafeterce, używam jej mniej niż jak piłam zwykłą sypaną, a jest mocniejsza.
    Fajnie tu u Ciebie na blogu, będę zaglądać. Powodzenia w dalszym pisaniu :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>