Oszczędzamy jak wszyscy inni

Systematyka w oszczędzaniu

Nie ma sensu ukrywać jesteśmy narodem, który kombinuje by nie wydać niepotrzebnie złotówki. Z drugiej jednak strony jesteś rozrzutni, skąd takie dwie natury w nas? Nie mam pojęcia, ale natrafiłam na nowy wpis, którego tematem była zmiana żarówek w domu, gdyby wszyscy mieszkańcy naszego kraju zmienili oświetlenie to rocznie oszczędzilibyśmy około 28 milionów złotych. Jak widać gra jest warta świeczki, jednak przeczytałam całą stronę bo to nie dowiedziałam się tylko czy wliczono w to koszt zakupu żarówki.

 Żarówki pobierające mniej prądu są drogie, nazwijmy rzecz po imieniu za żarówkę LED należy zapłacić coś koło 60 złotych. Szukając w Internecie poradników na ten temat znalazłam kilka sprzecznych informacji. Na zmianie żarówek zaoszczędzimy ponad połowę obecnych kosztów, albo jedną trzecią. Tyle też energii pobiera lodówka. Już w sumie nic nie wiem, skoro lodówka, światło, i opłaty dodatkowe za prąd składają się na jedną trzecią to reszta urządzeń to jedynie 10% rachunku? Chyba trochę manipulują faktami chcąc nas nakłonić.  

 Jak już nie raz liczono wymiana żarówek w pomieszczeniach często użytkowanych zwraca się po 2 latach. Nie mamy pewności, że żarówka wówczas nie odmówi nam posłuszeństwa. Zatem czy jest sens w takiej oszczędności. A wymiana żarówek w pomieszczeniach, w których palimy światło jedynie na kilka minut dziennie takich jak schowek czy piwniczka, tam w ogóle nie opłaca się dokonywać zmian. Co inne kiedy wprowadzamy się do nowego mieszkania wtedy warto zainwestować w oświetlenie, które jest oszczędne.

 Zatem wymieniać czy nie wymieniać? O to jest pytanie, jak już decydujemy się na zmianę to na co i gdzie. Myślę, że warto nowe żarówki zakupić u sprzedawcy, który Siena tym zna, a żarówki posiadały oznaczenia i oczywiście polską instrukcję. Po co nam ona, skoro wiemy co robi się z żarówką, a no oznaczenie żarówek jest ważne, mamy pewność, że pochodzą z dobrego źródła, że importer wywiązał się z ciążących na nim obowiązków. Na co nam żarówki skoro ich światło będzie psuło nam oczy. Lepszym sposobem chyba jest zamontowanie regulatora natężenia światła wówczas sami przekręcając pokrętło możemy regulować ile światła potrzebujemy. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>