Z kuchni uciekają pieniądze

agd

Lubicie przesiadywać w kuchni? Ja bardzo, moja jest mała, od  południa więc bardzo jasna i słoneczna. To co mnie martwi to, że moja kuchnia nie jest energooszczędna. Zimno, ciepło, oświetlenie, woda i inne, nie wiem czy nie ma za dużo wydatków właśnie w kuchni.

Ciepło, kuchenka jest ale stara na prąd jest jedynie piekarnik, nie wiem nawet jaka jest jego moc. Przypuszczam, że jest to ponad 2500 Wat, warto więc pomyśleć nad zmianą. Teraz są nowe piekarniki z termoobiegiem, funkcja ta szybciej nagrzewa piekarnik, rozprowadza ciepło wokół potrawy. Sprawia, że nie trzeba długo trzymać potrawy w piekarniku. Warto też zwrócić uwagę, że potrawa nie musi tak długo przebywać w środku, krótszy czas to większe oszczędności na energii. Termoobieg może okazać się przydatny kiedy pieczemy kilka potraw na jednocześnie. Znajoma opisała mi, że ceni sobie tę funkcję za to, że raz upiecze mięso raz ciasto a jedna potrawa nie przechodzi drugą.

Do indukcji przekonana nie jestem, wiem fajnie jest umyć płytę jednym ruchem ręki po gładkiej powierzchni, obliczenia może i są staranne, że obiad można mieć już za 2 złote oczywiście koszt ten odnosi się do energii elektrycznej. Drugą zaletą jest zminimalizowanie, właściwie wyeliminowanie wybuchu gazem, bo już nie mamy butli czy przyłącza. To co zaciekawiło mnie w nowoczesnych kuchenkach to, to że one myślą. Oglądałam w telewizji program gdzie robiono test. Pozostawiono na płycie potrawę i obserwowano czy zadziała system ochronny. Płyta indukcyjna wyłączyła się kilka chwil przed tym jak garnek miała wykipić. Przy płycie ceramicznej tak się nie stało, co prawda płyta wykryła zagrożenie i się wyłączyła, ale zanim palnik ostygł potrawa nadal była podgrzewana. Przekonuje mnie to, jednak ówcześnie nie stać mnie na zmianę kuchenki. Po wydatkach wymiany pralki kusi mnie by wymienić coś jeszcze by dom okazał się bardziej energooszczędny.

Piekarnik parowy, nie wiele osób o nim słyszało, działa jak zwykły piekarnik ale posiada pojemniczek na wodę , którą trzeba uzupełniać. Trzy funkcje działania: pieczenie zwykłe, pieczenie z parą i gotowanie na parze. Skracamy czas pieczenie potrawy o 10 minut na każdą godzinę, a jaka wiadomo mięsa pieczemy tyle czasu co ważą wiec na ponad 2 kg. To nawet półgodziny krócej, a przez co kumulujmy oszczędność na prądzie. By obniżyć koszty energii elektrycznej podczas pieczenie dostosowujemy się do wielu porad w tym zakresie.

Z lodówką jest gorszy problem, to spory wydatek, ale jak ktoś zauważył nowa nawet w klasie A jest lepsza od 16 letniej. Starej nie można już domyć, zżółkła od środka, uszczelka też nie jest już tak mocna, chyba to wina magnesu. Siedzę i słyszę jak się męczy, buczy, coś  się w niej przelewa. Nowa, srebrna z szklanymi półkami. Warstwa srebra, warstwa jonów powłoka antybakteryjna, człowiek nie wie na czym mu zależy, bo nie wiem za co dana funkcja odpowiada. Wiele słyszałam o systemie no Frost ale czy jest on skuteczny, może ma jakieś wady. System osusza powietrze zgromadzone we wnętrzu, gdzie zimno styka się z ciepłem tam pojawia się wilgoć i szron. Suche powietrze ma eliminować ten stan a parownik rozgrzewać tylną ścianę lodówki po to by lód ściekał ze ścian. Wady sytemu, ponoś nadmiernie wysusza potrawy zwłaszcza sery, druga wada głośna praca. Tego typu urządzenia zawsze są głośniejsze od tych, które tego systemu nie posiadają.

Radio, ekspres do kawy, toster, mikser, co jeszcze jest w kuchni? Młynek elektryczny, blender pełno tego, a wszystko ciągnie prąd. Poza ekspresem, który czeka na pracę reszta jest pochowana więc nie bierze prądu. Jednak ja się chyba oszukuję, skoro urządzenia są schowane w szafce to co jest pożeraczem, że mieszkając we dwoje bierzemy prąd jak za troje czy czworo. Stawiam na lodówkę, w piekarniku nie piekę często. Zatem mój kolejny wydatek to lodówka. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>