Wiedza a nauka

medium_126946856

Pamiętam czasy jak moje dzieci chodziły do szkoły a Panie na zajęciach z prac technicznych zwanych techniką i plastyką wymyślały przeróżne cuda. W efekcie to my rodzice mieliśmy więcej pracy jak dzieci. Kto nie szukała kasztanów pod śniegiem bo na początku grudnia przypomniało się, że trzeba zrobić wystawkę w oknie. Pamiętam jak córka namęczyła się i przez cały weekend szyła poduszeczkę na igły, na dzień matki. Tak się starała, że zeszło jej długo ale zrobiła to dokładnie, po czym nauczycielka dała jej jedynkę bo było za dobrze, kwitując, że ktoś to za nią zrobił. Jak z takim nauczycielem rozmawiać

Problem pewnie istniej po dziś dzień, tym bardziej, że we wiadomościach słychać jacy potrafią być nauczyciele. W Niemczech w mieście Rathenow nauczyciele wraz z uczniami podjęli inicjatywę i od 1997 roku skutecznie walczą o redukcję energii elektrycznej w szkole. Tamtejsza lokalna agencja energetyczna nakłania uczniów do tego by czynnie brali udział w inicjatywach, które podejmuje szkoła. 80% środków uzyskanych przez młodzież w ramach wdrażania działań mających na celu obniżenie pobierania energii wraca do nich, po to by mogli ponownie zainwestować te pieniądze.

Szkołę pokrywają wytworzone przez uczniów systemy fotowoltaiczne o moc 1 kwh. Takie wytwarzanie ogniw nie tylko sprawia, że uczniowie uczą się więcej ale także rozwijają swoje zdolności. 800 khw tyle oszczędza szkoła przez rok, o tyle też spadają koszty energii no bo przecież nie trzeba już płacić tej ceny kwh.

Aż dziewięć szkół jest  zaangażowanych w projekt, w ciągu trzech lat zużycie spadło od 10-15%, władze miasta podają, ze są to oszczędności rzędu 35 000 euro. Uczniowie mogą śledzić ile energii produkuje ich instalacja, bowiem wszystko pokazują komputery.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>