Tanie wyposażenie kuchni

kuchnia

Kupujemy często wiele produktów, przypraw czy gadżetów jakie mają uczynić naszą prace w kuchni sprawniejszą. Okazuje się, że  nasze wybory to nie zawsze dobre wybory i kupujemy rzeczy nieprzydatne, albo bez pomysłu.

Królem kuchennych rewolucji jest nóż, może to tylko moje odczucie ale trudno byłoby zrobić potrawę bez uprzedniego obrania warzyw czy pokrojenia mięska. Nóż powinien być ostry i dopasowany do dłoni, nie jestem zwolennikiem tego, żeby posiadać wiele noży bo jeśli przyzwyczaimy się do jednego to reszta będzie leżeć/wisieć nieużywana.

Młynek do pieprzu, kto nie lubi pieprznych potraw lub z jakiegoś powodu nie używa tej przyprawy i tak powinien posiadać młynek. Takim narzędziem można zmielić nie tylko pieprz, dodam, że czarne ziarna pieprzu dają lepszy aromat niż zakupiony pieprz mielony, chodźmy był najlepszej firmy.

Ściereczki ale nie papierowe tylko bawełniane, chłonne delikatne do wytarcia rąk. Jestem starej daty ale wolę dobre ściereczki niż papierowe ręczniki, wiem dużo na nich bakterii należy je często prać a i tak nie  zetrzemy nimi rozlanego oleju. Dlatego jak w kuchni posiadam oba rodzaje ręczników w zależności od potrzeby używam któregoś z nich.

Drobne gadżety typu obieraczka do warzyw, mała tarka do czosnku czy podręczna wyciskarka do cytrusów. Takie zabaweczki nie kosztują dużo, a czasem się przydają. Tarki do czosnku nie używam na co dzień ale gdy tylko robię zaprawy i potrzebna jest większa ilość. Podobnie z wyciskarką, ta podręczna zajmuje mało miejsca nie trzeba rozkładać wielkiej maszyny, która pobiera dużo prądu a jak wiadomo ja prąd oszczędzam i interesuje  mnie cena prądu jak i innych mediów. Do tych gadżecików kuchennych można dorzucić wiele otwieracz do piwa do konserw czy otwieracz do słoików.

To co must have w kuchni to z pewnością dobra kuchenka, bez niej nic w kuchni nie powstanie. Nie ważne czy gazowa czy na prąd. Ważne byśmy umieli się nią obsługiwać właściwie. Dostosowanie płomienia do potrawy czy palnika do wielkości garnka tego musimy się nauczyć. Osobiście nie jestem przekonana do garnków piętrowych, w których pieczemy warzywa, makaron i mięso jednocześnie ale może to sposób na oszczędności? Ten kto próbował takiego rozwiązani możne podzielić się ze mną wrażeniami, mam pytania czy to wydłuża pieczenie potrawy czy też nie.

Zaraz nad piecem zwykle znajduje się okap, który ma pomóc odprowadzać parę z mieszkania. W mojej kuchni nie mam okapu i jakoś nauczyłam się żyć z zaparowanymi szybami, ale widzę jak z roku na rok ściany w kuchni robią się coraz brzydsze, ale takie już są uroki gotowania na gazie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>