Bank zarabia, nawet jak proponuje ofertę wszystko za 0 złotych?

karta kredytowa

Okres bezodsetkowy dla klienta to spore oszczędności i zwykle powód by zacząć operować kartą kredytową. Karta debetowa to dla banku gratka, w wielu przypadkach za wydanie karty jest pobierana opłata. Nie płaci się za sam plastik ale za złożenie wniosku. Im karta ma być bardziej prestiżowa tym więc zabierz od nas bank. Nie ma reguły jaka jest najniższa i najwyższa kwota za wydanie karty, nie wiem też czy istnieje narzędzie do porównywania cen kart debetowych.

Podpisując umowę za kartę z pewnością naliczą nam opłatę za jej coroczne użytkowanie. Jeśli przekroczymy dany pułap obrotu wówczas uwolnimy się od opłaty.

Bankomat to kolejne źródło zarobku dla banku. Zasadniczo karta kredytowa różni się od bankomatowej tym, że należy używać jej zwykle do płacenia za zakupy a nie do pobierania gotówki z bankomatu. W przypadku gotówkowych wypłat od razu naliczana zostaje prowizja, pożyczka taka nie ma okresu bezodsedkowego.

Większość transakcji w sklepach przebiega bezgotówkowo, niewielki odsetek z nich dokonuje się przy użyciu karty kredytowej. W zależności jakie terminal dostępny jest w sklepie można przeprowadzić nim transakcję za pomocą karty debetowej, wówczas od operatora takiego terminalu pobierana jest opłata. Klient uwolniony jest od tego kosztu, jednak bank zarabia.

Obowiązkowe ubezpieczenie, umowa, której przedmiotem jest karta kredytowa zawiera zwykle klauzulę o ubezpieczeniu wszystkich transakcji. Zwykle dotyczą one wypłat wykonanych przez osoby nieuprawnione do posługiwania się kartą.

I to co banki lubią i na czym zarabiają naprawdę. Koniec okresu bezodsetkowego, gdy w terminie przewidzianym umową nie spłacimy całości zadłużenia to musimy liczyć się z uregulowanie odsetek. To jak będą one wysokie zależy od kilku czynników, od wysokości zadłużenia, tego ile już uregulowaliśmy czy oprocentowania ustalonego na początku.

Drobna uwaga na koniec, banki zwykle naliczają odsetki od całej sumy zadłużenia, nie interesuje ich to, że część kwoty została uregulowana. Znanych jest wiele tego typów historii, klient z tysiąca debetu przyznanego na kartę spłacił 999 złotych. Odsetki naliczone zostały od całej kwoty a nie od nieuregulowanej złotówki. Statystyki są dla banków bardzo szczodre bo aż 60% Polaków nie mieści się w terminie bezodsetkowym, więc za debet na karcie musi zapłacić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>