Nauczmy się prać

summerfield-336672_1920

Bezlitosne zniszczenia delikatnych tkanin są zmorą każdej pani domu, która chociaż dba o to aby  delikatnym ubraniom nic się nie stało, to co do zasady, trudno aby mogły one zachować swój kształt po wielokrotnym praniu.

Co zrobić z delikatnymi i innych specjalnymi rodzajami bielizny?

Wełna i kaszmir

Wełna jedne z najtrudniejszych materiałów do prania. Czyszczenie przed składowaniem po zimie jest wskazane, gdyż niechciane bakterie nagromadzone wewnątrz mogą zniszczyć tkaninę. Choć wielu z nas zakłada, że wełna musi iść prosto do pralni chemicznej przed przechowywania to okazuje się, że większość kawałków wełny może być prana ręcznie. Zawsze najpierw sprawdzić etykietę, aby się upewnić czy robimy dobrze.

Pranie wełny w wysokiej temperaturze, ba nawet minimalnie wyższej niż ciepłota naszego ciała może przyczynić się do zmniejszenia wielkości. Wełny nie powinno się odwirowywać, wystarczy położyć tkaninę płasko na czystej powierzchni, następnie przykryć puszystym ręcznikiem, delikatnie przyciskając by mógł wchłonąć nadmiar wody. Ponieważ wełna traci swój kształt podczas prania, przed odsączeniem uformuj sweter w kształt, jaki chcesz, a on przyjmie go, gdyż tkanina wyschnie. Ponieważ wełna może zachować dużo wody tj. wagi to nie jest dobry pomysł, aby powiesić tkaninę w pionie. Podobnie należy postępować z kaszmirem, prać w niskich temperaturach i suszyć na płasko.

Jedwab

Do prania jedwabiu używaj łagodnego detergentu, który jest specjalnie wyznaczony do tego rodzaju tkaniny.  Okazuje się, że szampon jest tańszą alternatywą od bardziej agresywnych detergentów ściernych. Łyżka octu do końcowego płukania pomaga usunąć resztki mydła, które mogą pozostać w przeplataniu tkaniny, ocet jabłkowy będzie lepszy, nie ma tak uporczywego zapachu.

Suszenie jest podobne do suszenia wełny, należy położyć mokry kawałek jedwabiu na czystą, suchą tkaninę i zwijać, wyciskając wodę w ręcznik. Następnie powiesić ubranie na niemetalowych wieszak. Wiele elementów jedwabiu można prasować na niskim poziomie.

Biustonosze

Nie ma chyba innych elementów garderoby w bardziej wyraźny zaprojektowanych, aby móc przypominać konkretny kształt. Pod wpływem obrotów pralki  tracą formę i ich elastyczność. Co więcej, biustonosz za luźny nie spełnia swojej funkcji. Nie wycisnąć nadmiar wody, zachowanie to może zmienić kształt miseczki lub uszkodzić jeden z drutów (można ustawić je na ręczniku, jeśli zajdzie taka potrzeba). Nie ważne jak powiesisz biustonosz, woda zgromadzona wewnątrz zawsze będzie ciążyć na jedną ze stron, staniki suszy się na płasko, co zapobiega rozciąganiu się ramiączek.

Kostiumy kąpielowe

Chlor, słona woda, pot, krem ​​do opalania, brud i piasek, dlatego strój także należy wyprać. Ale większość kąpielówek mają elementy sprężyste, czyli potrzebują trochę więcej uwagi; nie można po prostu zanurzyć w pralce z detergentem, musisz dopasować temperaturę, aby tkanina się nie rozciąga. Dobrze dobrać detergenty, aby nie sprać koloru. Czysta letnia woda w misce to idealne warunki prania strojów kąpielowych. Ważne by przed wyjściem na basen wypłukać kostium kąpielowy w zimnej i ciepłej wodzie na zmianę, sprawdzisz czy tkanina nie rozciąga się nadmiernie. Nie ma nic gorszego jak skurczony kostium podczas pływania, który wrzyna się w ciało.

Niska temperatura i płaskie suszenie

Analizując moje porady dot. niektórych tkanin ma się wrażenie, że niczego nie można prac w ciepłej wodzie, otóż można, jedynie syntetyki. Pranie w niskiej temperaturze ma wady ale i zaletę, nie trzeba zmieniać operatora prądu, bo pranie jest tańsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>