Ja zostać optymistą?

Nie od dziś powszechnie wiadomo, że optymizm charakteryzuje ludzi, którzy znają swoją wartość, potrafią zaufać innym i są na nich otwarci. Dalej psychologowie twierdzą, że optymiści lubią życie i samych siebie, nie tylko wtedy, kiedy wszystko idzie dobrze. Moim zdanie tego można się nauczyć, nad tym też będziemy dzisiaj pracować.

Słuchaj siebie nie innych

Psycholodzy mówią, że optymizm to zdolność człowieka do dobrej oceny widoków na przyszłość. Pesymizm jest jego odwrotnością, czyli nawykiem złej oceny tej samej sytuacji, jak i tego co ma być skutkiem. Różnicę tę łatwo sprawdzić, pytając: „czy ta szklanka jest w połowie pełna, czy, pusta?”. Nie raz o tym słyszeliście, że optymista spojrzy i powie, że jest pełna, a pesymista będzie ubolewał nad tym, że jest tylko pół. Niby niewielka różnica, ale pesymiści ciągle rozmyślają to co bezpowrotnie utracili lub co ich w życiu ominęło.

Optymizmu można się nauczyć

Nie trzeba tutaj wielkiej filozofii, zbyt mało się zmienia w naszym podejściu do życia. Bronimy się dzielnie, podtrzymując swe narodowe upodobanie do narzekania, a zwłaszcza do obwiniania innych. Wszystko aby nie dopuścić do siebie pozytywnych myśli. Wolimy spoglądać spode łba, widząc w każdym bliźnim potencjalnego wroga. Z upodobaniem wspominamy klęski, upadki i niepowodzenia, zwycięzcom zazdrościmy, węsząc podstęp w ich zwycięstwie. Nic więc dziwnego, że w życiu codziennym łatwiej nam dostrzegać w sobie i innych wady niż zalety i z góry zakładać, że „i tak się nie uda”. Pesymizm chowamy pod zasłoną realizmu.

Optymistą stać się każdy może każdy

Wystarczy kilka złych, negatywnych myśli zamienić na pozytywy. Brać co najlepsze od tych, którymi się otaczamy. Unikajmy negatywnych osób, a  pozytywy bierzmy od innych. Mówmy innym, za co ich cenimy — widząc pozytywy u nich, zaczniemy je widzieć i u siebie. Róbmy to, co robić lubimy.

Optymiści są mniej podatni na załamania i depresję, mają więcej energii potrzebnej do przezwyciężania kryzysów i napięć. Krótko mówiąc, są bardziej wytrzymali emocjonalnie i fizycznie. Dłużej żyją. I, co najważniejsze, żyją pogodniej i radośniej. A przy okazji innym z nimi również żyje się lepiej.

Optymista ma swoje sekrety

Co napełnia optymistę optymizmem, otóż sekret tkwi w umiejętności znajdowania radości z małych szczęść. Te wielkie szczęścia są sporadyczne, wesela, zdanie ważnego egzaminu, urodzenie dziecka, na palcach jednej ręki można policzyć takie wydarzenia. Reszta naszego życia to wędrówka pod górę i to po wyboistej, krętej drodze. Wspinając się, możemy czasem przystanąć i zobaczyć: tu kwiatek, tam piękny widok, gdzie indziej krzak słodkich malin. Trzeba tylko rozglądać się w poszukiwaniu tego, co nam się podoba, a nie tego, co nam się nie podoba. Optymizm to pozytywna selekcja własnych doznań, których życz wam jak najwięcej podczas wakacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>