Przewodnik po zmianie dostawcy energii elektrycznej i gazu

Skoro blog miał być o oszczędzaniu energii, to czas najwyższy to tego tematu powrócić. Liberalizacja rynku energii, która z 2007 roku, sprawiła, że odbiorcy energii elektrycznej, w tym gospodarstwa domowe są w stanie wybrać swojego dostawcę,  to samo odnosi się do klientów gazu ziemnego. Pojawienie się dużej liczby nowych firm sprzedażowych to coraz oraz większa konkurencja. Dzięki niej proces przejścia do nowych dostawców jest bardziej obfity w oszczędności. Na decyzję o zmianie dostawcy może mieć wpływ wiele czynników, najczęstszym motywem jest niższy rachunek za prąd.

Co wymaga zmiana dostawcy? Jakie ukryte zagrożenia i jakie korzyści może przynieść?  Czy mogę zmienić dostawcę energii elektrycznej i gazu?

Już odpowiadam na wszystkie pytania, otwarcie rynku energii oznacza możliwość zakupu energii elektrycznej i gazu z dowolnego kupca własnego konsumentów uznania. Oznacza to, że każdy klient ma prawo do zmiany co 12 miesięcy, swojego dostawcy. Zmiana dostawcy jest procesem wypowiedzenia dotychczasowej umowy na dostawę energii  i zastąpienie jej przez umowę z inną firmą dostawczą.

Krok 1: Przygotowanie niezbędnych informacji

Wybranie nowego dostawcy, nie należy do prostych zajęć. Musisz się przygotować na pytania o taryfę, każda faktura  za energię elektryczną lub gaz zawiera kilka istotnych szczegółów, które trzeba podać. Zaleca się, aby przygotować te dane zanim skontaktujemy się z sprzedawcą.

Jeśli nie jesteś pewnie tego co masz na fakturze lub potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z linią obsługi klienta, do którego masz zamiar iść. Operator powinien odpowiedzieć na wszystkie pytania, a ponadto to szansa by zapoznać się z jakością obsługi klienta swojego potencjalnego dostawcy.

Krok 2: Należy skontaktować się z nowego dostawcy

Najważniejszym krokiem do zmiany jest kontakt z nowymi sprzedawcami, którzy na podstawie pełnomocnictwa będą mogli starać się o rozwiązanie umowy z obecnym dostawcą. Aby połączyć się z nowym wykonawcą wystarczy wypełnić formularz on-line  o zmianę dostawcy , który można znaleźć w wybranych przedsiębiorstwach. Niektóre firmy wymagają stosowania wraz z pełnomocnictwem drukowanym wysłania go także pocztą. Oczywiście możesz zrobić tak aby to sprzedawca kontaktował się z tobą, a najlepsi zadzwonią gdy zostawisz kontakt na stronie porównywarki cen energii. Następnie skontaktują się z Tobą korzystne firmy.

Krok 3: Przejście do nowego dostawcy

Choć sama procedura nie jest skomplikowana zmiany dostawcy, może zniechęcić i zabrać trochę czasu do realizacji.  Czas przejścia do nowego dostawcy zależy głównie od tego, co klient mana umowę u obecnego dostawcy. Ponieważ zmiana dostawcy zakłada zakończenie starego kontraktu i  wówczas podpisanie nowego. Nie można ignorować okresu wypowiedzenia dla umowy zawartej na czas nieokreślony, jak i  na czas określony. W przypadku umowy na czas nieokreślony, okres wypowiedzenia, w większości przypadków to trzy miesiące, po których będą dostarczać energię będzie już  nowy sprzedawca. W przypadku umów na czas określony może w niektórych przypadkach doprowadzić do jej automatycznego przedłużenia . Dlatego zawsze należy ogłosić,  się jeśli nie jesteśmy zainteresowani przedłużenie umowy.

Jak widać, przełączanie nie jest niewyobrażalnie skomplikowaną procedurą. Klient musi jedynie uruchomić proces przejścia, Dodatkowo wiedzieć należy, że jeśli zajdzie konieczność wymiany licznika, to jest to koszt dystrybutora, który ma też 5 dni na dokonanie rozliczenia między starym sprzedawcą a klientem. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>