Ochrona przed pasożytami, kleszcze

Maj i czerwiec to czas największej aktywności kleszczy. Na ich atak szczególnie narażone są nasze dzieci i czworonogi.

Kleszcze są malutkimi pajęczakami, które żyją w trawie, zaroślach lub na krzewach. Maksymalna wysokość, na której możemy je spotkać, to półtora mera. Mogą tam oczekiwać na swojego żywiciela przez dłuższy czas, potem potrafią go wyczuć z odległości kilkunastu metrów. Kleszcze są wrażliwe na drgania gruntu. Nawet jak nam się wydaje, że idziemy lekko, ale a kleszcza to jak przemarsz słonia w momencie, gdy mijamy przyczajonego pajęczaka, ten delikatnie zsuwa na nas, a potem przez kilka godzin może spacerować po naszym ciele, muskając miejsca z delikatną skórą specjalną  substancją znieczulają, rozcina, skórę i zaczyna ssać krew. O obecności kleszcza w skórze daje nam znać swędzenie i stan zapalny pojawiający się po kilku godzinach od wszczepienia. Winny jest również na skórze malutki wyrastający, czarny punkcik. Ważne by zaraz po powrocie z lasu czy łąki, nawet ogródka wziąć prysznic i obejrzeć ciało. Czas ma znaczenia im szybciej będziemy działać tym lepiej, dlatego sprawdźmy newralgiczne miejsca zanim wyjdziemy z lasu.

Dlaczego kleszcze są takie niebezpieczne?

Ponieważ żywią się krwią i tą drogą mogą przenosić choroby zakaźne. Przede wszystkim kleszczowe zapalenie mózgu (ciężką chorobę centralnego układu nerwowego) oraz boreliozę. Borelioza jest stosunkowo nową chorobą , po raz pierwszy rozpoznano ją w latach 80. XX wieku. Jej pierwszymi sygnałami są rumień wędrujący (zaczerwienienie od kilku do kilkunastu centymetrów) i dolegliwości jak przy grypie (gorączka, dreszcze, bóle głowy). Jeśli nie zostaną podane antybiotyki, borelioza przechodzi w fazę rozsianą. W ciągu 2 tygodni do kilku miesięcy pojawiają się objawy wtórne. Może to być zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne. Po roku od zakażenia borelioza przechodzi w postać przewlekłą. Lista objawów tej fazy jest długa (bóle głowy, gardła i stawów, tiki mięśni, sztywność stawów, paraliż mięśni twarzy, problemy z mówieniem i orientacją przestrzenną).

Jak się chronić?

Przed wycieczką do lasu czy na łąkę należy się odpowiednio ubrać (wskazane są długie spodnie, koszula z długim rękawem, pełne buty). Przyda się także coś na głowę. Dodatkowo warto posmarować skórę jednym z preparatów odstraszających kleszcze, które można kupić w aptece bez recepty. Dla pewności po wycieczce warto obejrzeć skórę całego ciała. Pasożyty lubią miejsca ciepłe i wilgotne, dlatego możemy je znaleźć pod pachami, w pachwinach, w fałdach skóry, na brzuchu i za uszami.

Czy kleszcz może na nas przeskoczyć z psa? Pies buszujący w wysokich zaroślach i trawach ma dużą szansę złapania kleszcza. Zwykle jednak jest zabezpieczony na tę okoliczność (ma np. specjalną obrożę). Dzięki temu spragniony krwi kleszcz nie wbije się w jego skórę, ale przy nadarzającej się okazji spróbuje przejść na nas. Dlatego po każdym spacerze należy dokładnie obejrzeć lub wyczesać naszego pupila. Nie należy mu także pozwalać, żeby spał z nami w jednym łóżku.

Jak postępować z kleszczem?

Gdy zauważysz kleszcza, nie panikuj. Jeżeli pasożyt przebywa na naszej skórze nie dłużej niż 24 godziny, ryzyko zakażenia chorobami, które przenosi, jest minimalne. Bardzo ważny jest sposób wyjęcia kleszcza. Należy uchwycić go delikatnie pęsetą PRZY SAMEJ SKÓRZE I WYCIĄGNĄĆ ZDECYDOWANYM RUCHEM obrotowym. Przy takim ruchu zęby hypostomu stawiają mniejszy opór. Ważne jest, żeby wyciągnąć kleszcza w całości. Jeżeli będziemy go szarpać, wyciskać albo źle go chwycimy, możemy sprawić, że zadziała on jak strzykawka z zarazkami. Po wyjęciu kleszcza miejsce ukłucia należy starannie zdezynfekować.

Dla dzieci szczególnie niebezpieczne jest kleszczowe zapalenie mózgu. Na tę chorobę nie ma leku, na szczęście można się prze nią zabezpieczyć, przyjmując szczepienia. Zaleca się je dzieciom po ukończeniu 1. roku życia. Przeciwko boreliozie nie ma szczepionki, może ją jedynie można leczyć antybiotykami. Niezależnie od tego, czy dziecko było szczepione, czy nie, i tak trzeba dbać o to, by nie Stało się łatwym łupem dla krwiożerczych pajęczaków. Pamiętaj, że kleszcze atakują nawet miejskim parku lub na ławce przed blokiem.

Dlatego dziecko zawsze powinno być odpowiednio ubrane (długie spodnie, skarpety, pełne obuwie i czapka). Warto zadba o to, by odzież nie miała zapachu (zrezygnuj z aromatycznych płynów do płukania tkanin) – silne zapach przyciągają pajęczaki. Możesz za to skropić ubranie dziecka olejkiem cytrusowym lub eukaliptusowym, ich woń odstrasza pasożyty.

W aptekach do nabycia są specjalne pęsety, które mogą pomóc w usunięciu kleszcza, warto zawsze mieć jedną w domu wówczas gdy podczas wieczornej kąpieli zauważymy kleszcza będzie go czym wyciągnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>