Oszczędzaj się w pracy

Dziś dzień pracoholika, dlatego dedykuję ten wpis tym co lubią, pracować, pracują za bardzo nawet się przepracowują. Będzie o pracy w trochę innej odsłonie, dziś o przepraszaniu. Za co przepraszamy, co wywołuje w nas poczucie winy? Słowo przepraszam z pewnością jest jednym z tych słów, którego musimy się nauczyć mówić, ale nie warto go naużywać.  Czasem przepraszamy za często, głównie wtedy kiedy mamy poczucie winy, boimy się kogoś, mamy uległą naturę.

Oto moim zdaniem rzeczy za jakiem przepraszać nie trzeba powiedzmy sobie otwarcie. Nie przepraszamy za…

Za urlop, czas wolny wypoczynek

Koto ma wiele dni urlopu albo żyje pracą albo musi nią żyć, bo na ten urlop iść nie może. Nie ważne, urlop jest dla nas, to my nim sterujemy, a nie oszukujmy się czasem musimy wziąć urlop bo idziemy do lekarza, na badania, nie mamy z kim zostawić dziecka czy, tak trzeba to powiedzieć szukamy inne pracy. Urlop jest nasz, i nie musimy za niego przepraszać.

Za chorobę złe samopoczucie

Choroba to osłabienie organizmu, nic nie zrobisz jeśli będziesz kaszleć i psikać na innych. Jedne dzień w domu może być zbawieniem, warto robić też okresowe badania. Zbawieniem może być też praca domu, jeśli może sobie na nią pozwolić korzystaj z tego.

Nie przepraszaj za dziecko

Nie rozumiem pracodawcy, który gani za ciążę, urlopy i chorobowe w tym okresie, przecież to normalna kolej rzeczy, że kobieta chce być matką. Za ciążę nie przepraszamy

 Za przerwę na jedzenie/odpoczynek

Należy się każdemu przerwa śniadaniowa, wyjście do toalety czy chwila na łyk kawy. Brak posiłków prowadzi do choroby, często bardzo poważnej, dla tego jedz regularnie, nawet w pracy.

 Za problemy/sprawy rodzinne

Nie powinno się przenosić spraw osobistych do pracy, problemy w domu, choroba, kłótnia, nie da się tego pominąć. Jeśli masz problemy udaj się do specjalisty może jest jakiś w twoim zakładzie pracy. Nie przepraszaj, otwórz się przed współpracownikami może coś doradzą.

Pomysły/inicjatywę

Pomysły nawet najgłupsze mogą się przydać, może ktoś inny je usprawni. Gdy wychodzisz z inicjatywa nie żałuj tego.  Niech przyświeca ci motto „nie ma złych pomysłów”, niech przepraszają ci co niczego nie robią i nie wymyślili.

Nadgodziny

Kiedy zostajesz i nie zostajesz, nie przepraszaj.  Jeśli dobrze wypoczniesz to ogarniesz wszystko szybciej niż ci się wydaje, a nadgodziny nie będą potrzebne.

Kiedy pracownicy przepraszają?

Przepraszamy bo czujemy się winni. Nakładanie na nas nowych często niejasnych oczekiwań wiąże się z wywołaniem poczucia winy. Nie ma niczego gorszego jak wywołanie u kogoś odczucia, kompleksu niższości. Oczekiwania rosną, jeśli nie umiemy nim sprostać to albo się poddajemy, przepraszamy wpadamy w depresję, albo walczymy. Często ta walka to walka z wiatrakami, chcemy uzyskać rezultaty i uciekamy się do manipulacji, kłamstwa, za które powinniśmy przepraszać. Niejasne wytyczne w pracy, tego powinniśmy się obawiać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>