Komornik bardziej groźny?

zmiany-prawne

Zmieniły się przepisy dotyczące egzekucji komorniczych. Blokada konta osobistego jest teraz możliwa przez Internet. Poprzednio zajęcie rachunku dłużnika odbywało się na podstawie wniosku komornika wysłanego do banku pocztą. Zdarzało się, że zanim bank otrzymał pismo dłużnik zdążył opróżnić konto przenosząc wszystkie środki na inne osoby. Teraz komornik składa wniosek drogą elektroniczną, za pośrednictwem specjalnego systemu dotyczącego zajęcia na rachunkach bankowych, nie dotyczy to  SKOKów, co może zaowocować przenoszeniem rachunków, to tych właśnie. Zatem blokada środków nastąpi niezwłocznie po zajęciu ich przez komornika.

Zmienił się również sposób zajęcia ruchomości. Dawniej zajęte ruchomości były oklejane specjalnymi znakami i zostawione pod dozorem dłużnika. Miał on prawo ich używać, ale nie mógł sprzedać ani zniszczyć. Teraz dozorem mienia mają zająć się osoby trzecie, co pozbawia dłużnika możliwości korzystania z tych rzeczy. Ich sprzedaż będzie się odbywać na drodze licytacji elektronicznej.

Przy takim stanie prawnym przedsiębiorstwo energetyczne może wstrzymać dostarczanie paliw gazowych, energii elektrycznej lub ciepła, gdy odbiorca zwleka z zapłatą co najmniej miesiąc od upływu terminu płatności, ale łatwiej będę mu też dochodzić płatności. Prawo energetyczne nie obliguje sprzedawcy do wysłania powiadomienia za niezapłacony rachunek za energię, które jest jednocześnie wezwaniem do zapłaty, listem poleconym lub za zwrotnym poświadczeniem odbioru. Odbiorcy nawet miesiąc mogą kredytować się u sprzedawcy energii nie płacąc rachunku, a ten nie może bez powiadomienia odciąć prądu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>