Paszport taniej albo całkiem za darmo?

6870878979_159c7e6104_n

Zbliżają się wakacje, czas pomyśleć o ubezpieczeniu, badaniach i szczepionkach oraz o paszporcie, zwłaszcza jeśli planujemy orientalną podróż.

Opłata za wydanie paszportu, który ważny jest 10 lat, wynosi 140 zł, za tymczasowy 30 zł. Ten rodzaj dokumentu wydaje wojewoda, a za granicą konsul. Osoby starsze mają prawo do ulg w opłatach za wydanie paszportu, a niektórzy nawet do całkowitego z nich zwolnienia.

Zobacz jak wypełnić wniosek.

50 procentowa ulga w opłacie paszportowej przysługuje: emerytom, rencistom, osobom niepełnosprawnym i  współmałżonkom tych osób, pozostających na ich wyłącznym utrzymaniu; osobom przebywającym w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych, albo korzystających z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych; kombatantom i innym osobom będącym ofiarami represji wojennych i okresu powojennego; osobom małoletnim do czasu podjęcia ustawowo określonego obowiązku szkolnego, uczniom i studentom. Dlatego warto o tym pamiętać i wyrobić paszport zanim obronimy pracę, jest przecież wiele możliwości jak oszczędzać. Przy okazji sprawdź też gdzie ma siedzibę najtańszy dostawca energii.

Całkowicie zwolnione z opłaty za wydanie paszportu są osoby, które ukończyły 70 rok życia. Opłaty paszportowej nie pobiera się także od przebywających w domach pomocy społecznej lub w zakładach opiekuńczych albo korzystających z pomocy społecznej w formie zasiłków stałych, jeżeli ich wyjazd za granicę następuje w celu długotrwałego leczenia lub w związku z koniecznością poddania się operacji. Poza seniorami z opłaty paszportowej zwolnione są osoby, które złożyły wniosek o wymianę paszportu z powodu jego wady technicznej oraz żołnierze wyznaczeni do pełnienia służby poza granicami państwa (z wyjątkiem żołnierzy zawodowych).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>