Większa kasa z odszkodowania w 4 krokach

Każdy z nas szuka dodatkowych pieniędzy. Zdarza się, że zamiast tego czekają nas dodatkowe wydatki. Taką sytuacją jest wypadek w drodze do pracy, czy na wakacje. Samochód stoi w warsztacie a Ty zastanawiasz się, czy stać Cię na na samochód zastępczy. Dziś dowiesz się u mnie, jak otrzymać większe odszkodowanie.

Okazuje się, że wcale nie trzeba być zdanym na łaskę ubezpieczyciela. To, kiedy, w jaki sposób i w jakiej kwocie otrzymasz rekompensatę regulują przepisy prawa.

Szczególny wpływ na dzisiejszy rynek ubezpieczeń mają uchwały Sądu Najwyższego z 2012 roku. Dzięki nim możesz wynająć samochód zastępczy na koszt Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Ubezpieczyciel ma też obowiązek uwzględnić w kosztorysie nowe, oryginalne części. Zazwyczaj uwzględniano jedynie części używane i zamienne. Taką procedurę stosowano nawet w przypadku nowych samochodów!

Przejdźmy teraz do konkretów. Towarzystwa Ubezpieczeniowe w przeważającej części wypłacają stanowczo za niskie odszkodowania. Wcale nie musisz się na to zgadzać. Oto szybka procedura, jak otrzymać dodatkowe pieniądze, gdy już wcześniej wypłacono Ci środki:
1. Dokumentacja wydarzenia
Każda szkoda powinna zostać udowodniona w trudny do obalenia sposób. Wiem, że to trudne, a szok powypadkowy robi swoje. Postaraj się jednak zrobić zdjęcia, poprosić gapiów, by byli świadkami. Można także wykorzystać notatkę policyjną, jeżeli taka będzie sporządzona. Pamiętaj, że nie zawsze konieczne jest wezwanie policji. Ta jest potrzebna tylko wtedy, gdy wypadek jest poważny i ucierpieli w nim ludzie.

2. Kosztorysy i faktury
Wraz z dokumentacją dotyczącą wypadku warto przekazać kosztorysy i wyceny. Mogą to być też oferty warsztatów, czy wypożyczalni samochodów. Wówczas będziesz miał dowód na poparcie roszczeń. Nie musisz jednak przedstawiać rachunków i faktur. W świetle prawa nie masz obowiązku naprawiać uszkodzonego samochodu, a wypłaconą kwotę możesz przeznaczyć na dowolny cel.

3. Odwołanie się od decyzji ubezpieczyciela
I teraz najważniejszy krok. Musisz złożyć wniosek, w którym odwołasz się od przyznanego już odszkodowania. Pragnę podkreślić, że zawsze masz do tego prawo. Jedynie ugoda podpisana z przedstawicielem zakładu ubezpieczeń może was odciąć od dalszych roszczeń. Dlatego zwracajcie uwagę na to, co podpisujecie! Ubezpieczyciel powinien teraz rozpatrzyć Twoje pismo.Niestety, ubezpieczalnia może odrzucić Twój wniosek, bądź dążyć do niekorzystnej ugody. Co wtedy? Niestety, tu już konieczny jest sąd. Nie wygląda to najlepiej i tak na prawdę czujesz się już zniechęcony?

4. Dodatkowe świadczenia
Musisz też pamiętać, że większe odszkodowanie możesz otrzymać, starając się jeszcze o inne świadczenia. Kierowcy starają się najczęściej o odszkodowanie za utratę wartości handlowej pojazdu, czy zwrot kosztów wynajmu samochodu zastępczego. Możesz jednak spotkać inne świadczenia, szczególnie przydatne w ciężkich i tragicznych wypadkach. Możesz starać się o:
- różne rodzaje rent, np: rentę zdrowotną, rentę socjalną, rentę za zmniejszenie widoków na przyszłość
- zadośćuczynienie za śmierć najbliższej osoby
- zwrot kosztów leczenia

To pełnomocnik będzie występował w Twoim imieniu i troszczył się o finał sprawy. Nie musisz nawet czekać na wyrok. Obecnie firmy odszkodowawcze stosują specjalną procedurę, dzięki której już wcześniej otrzymasz odszkodowanie. Często jest to nie więcej niż 2 tygodnie.

I to wszystko. Pieniądze na koncie otrzymacie w ciągu kilku tygodni. Możesz je przeznaczyć na naprawę, wakacje, albo zaoszczędzić na koncie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>